Drobečková navigace

Úvod > Dětský domov > Charakteristika dětského domova

Charakteristika

Jsme dočasný domov pro 87 dětí, kde slůvko dočasný je velmi důležité. Děti u nás totiž skutečně jsou umístěny dočasně, do doby, než se o ně rodiče zase mohou začít starat.

chodba

pokoje

Rodiče, kteří jsou ochotni zapracovat na změně svých životních podmínek tak, aby si své děti mohli vzít co nejdříve domů, podporujeme. Společnými jednáními s orgány sociálně právní ochrany dětí a neziskovými organizacemi ze sféry sociálních služeb pomáháme k návratu dětí do rodiny. Někdy se to i podaří. A někdy, bohužel, ne. Proto se stává, že z dočasně umístěných dětí nám před očima vyrostou mladí dospělí, kteří mají hodně ztížený start do samostatného života. Jsou křehcí, s nalomenou vnitřní stabilitou a oslabenou důvěrou v život. Těm poskytujeme výchovu, vzdělání, náklonnost a trénink praktických dovedností pro každodenní realitu samostatného bydlení – umí si nakoupit, uvařit, vyprat, vyžehlit, vědí, co stojí potraviny, hygienické potřeby a základní oblečení. Protože bydlí v bytech, kde nejsou uklízečky a kuchařky, mají tyto praktické věci dobře zvládnuté, což může být určitým zdrojem rovnováhy.

hriste

V dalších oblastech, jako je bydlení a zaměstnání, se skrývá hodně nejistoty. Když nás po dokončení přípravy na povolání (tedy ne nutně v osmnácti letech, mohou u nás zůstat dle zákona až do 26 let věku, mohou studovat) opouštějí, ubytování jim pomůžeme najít vždy. Někdy se nám podaří najít i zaměstnání a pak jsme alespoň trochu klidní – víme, že o nejdůležitější záležitosti je postaráno. Sehnat zaměstnání se ovšem podaří jen někdy.

Tady by nám hodně pomohla pomoc zvenčí – od firem a organizací, které by ochotou zaměstnat mladého dospělého, který je dospělým pouze de iure, nikoli de facto, významně zvýšily jeho šance na slušný a poctivý život.

 

Obrátit se pro podporu a pomoc,

případně podat stížnost:

  1. Linka důvěry: 116 111
  2. Schránka důvěry: vedle vchodu do bytu P2 na stěně vlevo
  3. Státní zástupce: Okresní státní zastupitelství Louny, 415 579 071 
  4. Česká školní inspekce: Ústecký inspektorát – 475 240 300
  5. OMBUDSMAN – veřejný ochránce práv: 542 542 888
  6. Krajský úřad, odbor školství: 475 657 233