Učební obor je dvouletý a výuka probíhá podle školního vzdělávacího programu "UPLATNÍM SE".
Školní vzdělávací program pro střední vzdělávání zpracovaný podle RVP pro obor vzdělávání 69–54–E/01 Provozní služby určený pro střední odborné vzdělávání žáků
Škola je určena zejména žákům se speciálními vzdělávacími potřebami ve smyslu zák. č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, § 16 ŠZ. RVP navazuje na RVP ZV – Přílohu upravující vzdělávání žáků s lehkým mentálním postižením. Je možné přijmout ke vzdělávání žáka bez ohledu na to, zda byl při plnění povinné školní docházky vzděláván podle RVP ZV nebo RVP ZV – přílohy upravující vzdělávání žáků s LMP.
Absolvent se uplatní při úklidu ve zdravotnických a sociálních zařízeních, v ubytovacích zařízeních, kancelářích, veřejných prostorách, apod. Také se uplatní při výkonu pomocných prací při přípravě pokrmů, při praní a žehlení prádla, při šití a opravách prádla a bytových doplňků. Absolvent školy může dále pokračovat ve studiu v různých typech učilišť či středních škol dle svých možností a schopností.
Výuka probíhá podle školního vzdělávacího programu "NEZABLOUDÍM".
Škola umožňuje střední vzdělání žákům s různým stupněm mentálního postižení (zákon 561/2004 Sb., § 16, odst.(2)). Je funkčním článkem systému vzdělávání žáků se středně těžkým a těžkým mentálním postižením, autismem a vícečetným postižením a dává jim možnost získat střední vzdělání.
Většina žáků je i sociálně znevýhodněna (zákon 561/2004 Sb., § 16, odst. (4)). Důvodem sociálního znevýhodnění je nařízená ústavní výchova nebo rodinné prostředí s nízkým sociálně kulturním postavením.
Výuka žáků s mentálním postižením, autismem a vícečetným postižením v praktické škole jednoleté probíhá podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), vyhláška 73/2005 Sb. o vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí, žáků a studentů mimořádně nadaných.
Praktická škola jednoletá je určena pro žáky s různými druhy a různou mírou závažnosti zdravotního postižení, kteří ukončili:
Absolvent praktické školy jednoleté bude mít doplněné a rozšířené teoretické i praktické vzdělání, dosaženého v průběhu povinné školní docházky a poskytnout mu základní dovednosti a návyky pro výkon jednoduchých činností v oblastech praktického života. Získané dovednosti žák využije v dalším vzdělávání v rámci celoživotního učení.
Absolvent praktické školy jednoleté se může v rámci svých možností a individuálních schopností uplatnit při pomocných pracích pro oblast služeb a výroby, případně na chráněných pracovištích.
Výuka probíhá podle školního vzdělávacího programu "NEZTRATÍM SE".
Škola umožňuje střední vzdělání žákům s různou mírou zdravotního postižení a sociálního znevýhodnění (zákon 561/2004 Sb., § 16, odst. (2)). Převažuje postižení mentální, někteří jsou postiženi více vadami.
Většina žáků je i sociálně znevýhodněna (zákon 561/2004 Sb., § 16, odst. (4)). Důvodem sociálního znevýhodnění je nařízená ústavní výchova nebo rodinné prostředí s nízkým sociálně kulturním postavením.
Výuka žáků se speciálními vzdělávacími potřebami v praktické škole dvouleté probíhá podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), vyhláška 73/2005 Sb. o vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí, žáků a studentů mimořádně nadaných.
Praktická škola dvouletá je určena zejména žákům se středně těžkým mentálním postižením, případně lehkým mentálním postižením v kombinaci s dalším zdravotním postižením, kteří ukončili:
Absolvent praktické školy má doplněné a rozšířené všeobecné vzdělání, kterého dosáhl v průběhu plnění povinné školní docházky v základní škole praktické, v základní škole speciální, případně v základní škole. Má osvojené znalosti a manuální dovednosti potřebné k výkonu jednoduchých činností. Získal tak perspektivní možnost uplatnění se v různých oblastech praktického života. Absolvent praktické školy dvouleté se v rámci svých možností a individuálních schopností může uplatnit při pomocných pracích v oblasti služeb a výroby (například v sociálních a komunálních službách, ve zdravotnictví, ve výrobních podnicích, v zemědělství), v chráněných pracovních dílnách.
Absolvent praktické školy může dále pokračovat ve studiu v různých typech učilišť či středních škol dle svých možností a schopností.
Pražská 808
438 01 Žatec
Dětský domov: +420 415 711 463, +420 415 210 842
Základní a Střední škola: +420 415 710 795
Stravovací služby: +420 415 711 463
E-mail: ddzatec@seznam.cz