Drobečková navigace

Úvod > Dětský domov > Výchova v rodinných skupinách

Výchova v rodinných skupinách

Všechny naše děti žijí v bytech 1 + 4, kde mají své soukromí a podmínky podobné, jako mají jejich vrstevníci ve svých rodinách.

Náš domov má k dispozici celkem 11 bytů, ve kterých bydlí 87 dětí, z toho 6 bytů je umístěno v nájemních domech mezi běžnou populací.

Život dětí v bytech je velmi podobný životu v běžné rodině.

V každém bytě žije jedna rodinná skupina čítající maximálně 8 dětí. Slůvko „rodinná“ je sice trošku nadsázkou, ale ne zas tak velkou, protože pospolu žijí početní sourozenci. Kritériem rozdělení dětí do bytů není totiž jejich věk nebo pohlaví, ale výhradně sourozenecké vazby; máme hodně sourozeneckých čtveřic, pětic i šestic, takže v jednom bytě skutečně žijí děti z jedné až dvou rodin.

Děti se účastní se všeho: přípravy jídel, vaření, nakupování a zacházení s penězi, praní, žehlení a běžného úklidu domácnosti. Není tu žádná teta kuchařka, ale děti vaří spolu s tetou vychovatelkou, není tu žádná vedoucí školní jídelny, která objedná a nakoupí potraviny, ale děti s tetou nebo samy nakoupí v samoobsluze, a tak se učí vyjít s penězi, poznávají jejich hodnotu. Neuklízí teta uklízečka, ale děti samy se podělí o mytí nádobí, vysávání, vytírání. Doslova - co si kdo nadrobí, to si taky uklidí. Ani pradlena by se tu neuživila - děti umí prádlo roztřídit, vyprat v automatické pračce a pak pověsit, ti starší i vyžehlit. Společně s ostatními rodinami se podílí na úklidu v domě.

A co je nejdůležitější - u dětí se nestřídá personál, ale mají své stálé tety. Proto je možné, aby se mezi nimi vytvořily hlubší vztahy a citové pouto, bez kterého žádná výchova není příliš účinná.

Ovšem stále platí, že mámu s tátou, jejich láskyplnou péči, pochopení a podporu nikdo a nic nenahradí.